Şoförsüz araba Nevada'da trafiğe çıktı!

Bundan böyle ABD'nin Nevada eyaletinde şoförsüz arabalar sıradan bir görüntü haline gelecek.
Nevada eyaleti şoförsüz arabaların trafiğe çıkışına izin verdi. Trafiğe çıkan ilk şoförsüz araba Google tarafından üzerinde değişiklik yapılan Toyota Rius oldu.

Nevada'da ilk turunu atan şoförsüz otomobil, Las Vegas'ın ünlü sokaklarında gezindi. Başka şirketler de, şoförsüz arabalarını trafiğe sokmak için Nevada yönetimine başvuruda bulundu. Kaza Şoförsüz arabalar, yollarını bulmak için araba tavanına yerleştirilmiş bir kamera ve radar sensörleri kullanıyor. Google mühendisleri daha önce de şoförsüz arabayı Kaliforniya sokaklarında denemişti.

Ancak Kaliforniya'daki denemede, aracın içinde bir sürücü, gerektiğinde kontrolü ele almak için hazır bulunmuştu.

Yazılım mühendisi Sebastian Thrun'e göre, araba 140 bin mil yol yaptı ve kırmızı ışıkta önündeki araca hafifçe dokunmak dışında herhangi bir kaza yapmadı. İnsan hatası Nevada Motorlu Araçlar Dairesi Başkanı Bruce Breslow şoförsüz araçları ''geleceğin arabaları'' olarak tanımlıyor.

Nevada, şoförsüz araçların kullanımına izin vermek için yasalarını Mart ayında değiştirdi. Uzun vadede sıradan vatandaşlara da böyle araçlar satın almaları için izin verilecek. Google'ın aracına trafikte fark edilmesi için kırmızı bir plaka takıldı. Plakada sonsuzluk sembolü ve 1 rakamı bulunuyor. ABD'de aralarında Kaliforniya'nın da bulunduğu bir grup eyalet, yasalarında benzer değişimler yapmayı planlıyor.

Kaliforniya senatörü Alex Padilla ''Bir çok trafik kazası, insan hatası yüzünden oluyor'' dedi ve ''Bilgisayarlar araç kullanmaya başlarsa trafik daha güvenli hale gelecek'' diye ekledi.
Şoförsüz araba Nevada'da trafiğe çıktı! Şoförsüz araba Nevada'da trafiğe çıktı! Reviewed by Oğuzhan Cabbaroğlu on 5/10/2012 Rating: 5

3 yorum

  1. Sitenizi hergün takip ediyoruz . Dizüstü tamir firmamız Çalışmalarınıza başarılar diler .

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Image Link [https://lh3.googleusercontent.com/kXvOVaV2dIWC4gKWhzQhTK7KXwgYFcM_xkISmmlJH5MIYQ-nQogwFc1zAaKEpnqhaPEMJ1Vpn4SKbg=w1366-h768-rw-no] Author Name [Oğuzhan Cabbaroğlu] Author Description [Ozicab İnternet ve Tasarım Hizmetleri - Kurucu / Nam-ı Diğer Ozicab ] Facebook Username [ozicab] Twitter Username [ocabbaroglu] GPlus Username [107441494120937470968] Pinterest Username [ozicab] Instagram Username [ozicab]