Google Wallet Nedir?

Google’ın NFC tabanlı bir mobil ödeme sistemini duyurmak üzere olduğunu paylaşmıştık. Bu önemli gelişme saatler önce yapılan basın toplantısı ile doğrulandı ve Google Wallet (Google Cüzdan) yakında aktif olarak kullanılmak üzere kendini gösterdi.


Tek dokunuşla mobil cihazınızdan (şu anda sadece Nexus S 4G) ödeme yapmanızı sağlayacak Google Wallet uygulaması, Square’ın sunmuş olduğu Cardcase ile benzer özellikler taşıyor. Kısacası Google tam anlamıyla cüzdanınızı mobil bir uygulamaya çeviriyor ve bir çok yeni özellik katıyor.

Citi, MasterCard, First Data ve Sprint ile işbirliği içindeki Google, fiziksel dünyadaki ticareti mobile taşımak için oldukça kararlı bir adım attı diyebiliriz. Bugüne kadar uygulanan tüm yenilikçi pazarlama çözümleri (puan, kupon, hediye, sadakat sistemi vb.) Google Wallet ile artık elimizde olacak. Google özellikle Google Offers’ı Google Wallet’a dahil ederek satın alamadığı Groupon’u mobilden vurmaya çalışacak.MasterCard’ın temassız ödeme noktalarında kullanılabilecek olan Google Wallet’ın içinde Citi Card’ın yanısıra ön ödemeli bir kart da olacak. Verilen bilgiye göre ABD’de 124.000, dünya genelinde de 311.000 temassız ödeme noktası bulunuyor. İlk olarak New York ve San Francisco’da test aşamasında kullanılacak servis ardından tüm ABD’ye yayılmaya başlayacak.

Güvenliğe önem veren Google, Android’den bağımsız olarak kullanıcı bilgilerini saklayacak özel yonga (çip) sayesinde sadece yetkili programlar bu bilgilere erişiyor olacak. Bir çok iş ortağı ile çalışan Google, yalnızca küçük işletmelere değil, içeçek otomatlarına kadar mümkün olan her noktada Google Wallet’ın kullanılmasını amaçlıyor. Google reklamlarından Check-in işlemlerine kadar bir çok alanda da çeşitli fırsatlar Google Wallet’a dahil edilecek.

Açık kaynak kodla geliştirilen Google Wallet’ın API’si de zaman içinde iş ortaklarına yeni uygulamalar ve Google Wallet’ı destekleyen programlar geliştirmesine imkan tanıyacak. NFC’li mobil ödeme macerasına hızlı giriş yapan Google bakalım bu işin devamını nasıl getirecek.

Google Wallet’ın nasıl çalıştığını ve uygulamanın detaylarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.


Daha detaylı bilgi ve ön izlemeler için: http://www.google.com/wallet/
Google Wallet Nedir? Google Wallet Nedir? Reviewed by Oğuzhan Cabbaroğlu on 4/14/2012 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://lh3.googleusercontent.com/kXvOVaV2dIWC4gKWhzQhTK7KXwgYFcM_xkISmmlJH5MIYQ-nQogwFc1zAaKEpnqhaPEMJ1Vpn4SKbg=w1366-h768-rw-no] Author Name [Oğuzhan Cabbaroğlu] Author Description [Ozicab İnternet ve Tasarım Hizmetleri - Kurucu / Nam-ı Diğer Ozicab ] Facebook Username [ozicab] Twitter Username [ocabbaroglu] GPlus Username [107441494120937470968] Pinterest Username [ozicab] Instagram Username [ozicab]